Dobrowolne Ubezpieczenie Zdrowotne – Co Warto Wiedzieć

Strona główna » Zdrowie » Dobrowolne Ubezpieczenie Zdrowotne – Co Warto Wiedzieć
Dobrowolne Ubezpieczenie Zdrowotne - Co Warto Wiedzieć

Jeśli nie jesteśmy objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, istnieje możliwość dobrowolnego przystąpienia do niego w każdej chwili. Taka decyzja gwarantuje spokój i bezpieczeństwo w przypadku choroby oraz pozwala uniknąć pokrywania kosztów opieki medycznej z własnej kieszeni.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dedykowane jest osobom, które nie posiadają aktywnego tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, takiego jak umowa o pracę, nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, przebywają na urlopie bezpłatnym lub są wolontariuszami. Mogą do niego przystąpić również cudzoziemcy mieszkający w Polsce, studenci, doktoranci czy absolwenci odbywający obowiązkowy staż, którzy nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA (Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria i Norwegia).

Ryzyko braku ubezpieczenia zdrowotnego jest znaczne. W przypadku nagłych zdarzeń losowych, takich jak choroba czy wypadek, bez ubezpieczenia będziemy musieli pokryć koszty pomocy medycznej z własnej kieszeni. Kwoty te mogą być znaczne, np. leczenie ostrej niewydolności krążenia może przekroczyć 29 tys. zł, a wycięcie pęcherzyka żółciowego może kosztować co najmniej 6 tys. zł.

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego daje pełen dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, bez dodatkowych kosztów za leczenie czy badania specjalistyczne. Dodatkowo, osoby objęte takim ubezpieczeniem mają prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Najlepiej przystąpić do ubezpieczenia jak najszybciej. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu trwającej mniej niż 3 miesiące, opłacamy składkę zdrowotną bez dodatkowych kosztów. Przy dłuższej przerwie będzie konieczne uiszczenie opłaty dodatkowej. Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można złożyć poprzez stronę internetową NFZ.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej wymiaru, a wysokość podstawy ustalana jest co kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Za każdy miesiąc objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym należy składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz opłacać składki na konto ZUS.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to sposób na zabezpieczenie siebie i swojej rodziny oraz uniknięcie ryzyka ponoszenia wysokich kosztów za leczenie w przypadku nagłych zdarzeń losowych.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x