W Elblągu trwa remont pomnika Odrodzenia

Strona główna » Wiadomości » W Elblągu trwa remont pomnika Odrodzenia

W kwietniu rozpoczęły się prace związane z odnową pomnika oraz rewitalizacją terenu, który znajduje się obok. Pracę idą do przodu, a pomnik odzyskał swój dawny blask. Za jakiś czas mieszkańcy Elbląga, będą mogli ponownie go podziwiać. 

Sprawdź

O rewitalizacji pomnika zdecydowali mieszkańcy podczas Budżetu Obywatelskiego. Wniosek został poparty przez 1146 osób, a koszt odnowy tego pomnika oszacowano na 500 tysięcy złotych. 

Prace remontowe miały objąć: oczyszczanie pomnika, remont cokołu pomnika, nawierzchnię koło pomnika oraz remont ławek parkowych. 

https://www.infoelblag.pl/pwel.html

Jaką historię ma pomnik?  

Przed 30 rocznicą powstania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ogłoszono konkurs. Efektem konkursu miało być wybudowanie pomnika, który upamiętniałby ten jubileusz. Konkurs został rozstrzygnięty rok później. Najciekawszym pomysłem okazał się artysty Jana Sieka, który pochodził z Krakowa. Odsłonięcie pomnika odbyło się 22 lipca 1975 roku. Ceremonią zarządzał przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika -Bolesław Smagała.  Po 1989 roku pojawiły się głosy przemawiające za likwidacją pomnika, lecz tak się nie stało. Można nadal się nim cieszyć. 

dxLS.jpg

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x