Spojrzenie na szkolenie w Giżycku

Strona główna » Wiadomości » Spojrzenie na szkolenie w Giżycku
Spojrzenie na szkolenie w Giżycku

Pierwsze doświadczenie rekrutów Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) na Warmii i Mazurach stanowi kamień milowy w ich karierze wojskowej. Ukończyli oni intensywne, 16-dniowe szkolenie, którego kulminacyjnym punktem była pętla taktyczna w Giżycku.

To wydarzenie nie tylko przetestowało ich nabyte umiejętności, ale także zacieśniło więzy koleżeńskie i pozwoliło na praktyczne zastosowanie teoretycznej wiedzy.

Szkolenie terytorialsów: od teorii do praktyki

W ramach 16-dniowego szkolenia, ochotnicy z regionu Warmii i Mazur mieli okazję zgłębiać różnorodne aspekty służby wojskowej, od taktyki i obsługi broni, po ratownictwo pola walki i łączność. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych instruktorów z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy nie tylko przekazywali wiedzę, ale także pełnili rolę mentorów, wspierając rekrutów na każdym kroku ich żołnierskiej drogi.

Pętla taktyczna

Centralnym elementem szkolenia był egzamin w formie pętli taktycznej, sprawdzający zarówno indywidualne, jak i zespołowe umiejętności żołnierzy. Zadania w ramach tego testu wymagały nie tylko fizycznej wytrzymałości, ale także inteligencji taktycznej, szybkiego reagowania na zmieniające się warunki oraz umiejętności pracy w zespole. Rekruci musieli wykazać się zdolnościami nabytymi w trakcie szkolenia, pokonując trudności i realizując cele misji pod okiem doświadczonych instruktorów, zwanych „duchami”.

Wśród uczestników szkolenia znaleźli się ludzie z różnorodnymi historiami i motywacjami. Szer. Monika, mówiąc o swoich doświadczeniach, podkreślała, jak duże wyzwanie stanowiło dla niej szkolenie i jaką satysfakcję przyniosło pokonanie własnych ograniczeń. Z kolei szer. Artur wskazywał na chęć zdobycia przeszkolenia wojskowego jako główny czynnik, który skłonił go do wstąpienia w szeregi WOT.

Portret grupy szkoleniowej

Grupa uczestników „16-nastki” była wyjątkowo zróżnicowana, łącząc osoby o różnych zawodach i zainteresowaniach, ale wspólnym dla wszystkich była troska o bezpieczeństwo kraju. Znaczący odsetek stanowiły kobiety, co jest odzwierciedleniem rosnącej roli i znaczenia kobiet w siłach zbrojnych.

Zwieńczeniem szkolenia była uroczysta przysięga wojskowa, podczas której przeszkoleni żołnierze zobowiązali się do służby Polsce. To wydarzenie nie tylko stanowiło symboliczny początek ich kariery w WOT, ale także było chwilą zadumy i refleksji nad własnym wkładem w obronność kraju.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x