Co dalej z dawnym gimnazjum przy ulicy Lotniczej w Elblągu?

Strona główna » Społeczeństwo » Co dalej z dawnym gimnazjum przy ulicy Lotniczej w Elblągu?
Co dalej z dawnym gimnazjum przy ulicy Lotniczej w Elblągu?

Położony przy ulicy Lotniczej 12, obiekt ten od lat pozostawał nieużytkowany. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się planom miasta dotyczącym tego miejsca oraz inicjatywom, które mają na celu oddanie budynku społeczności, zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Dotychczasowe próby zagospodarowania

Historia obiektu przy ulicy Lotniczej 12 jest ściśle związana z edukacją i rozwojem młodych umysłów w Elblągu. Przez lata służył jako siedziba Gimnazjum nr 7, jednak reforma edukacji i decyzja o likwidacji gimnazjów sprawiły, że budynek opustoszał. Miasto Elbląg, poszukując nowych możliwości zagospodarowania tej przestrzeni, rozważało różne projekty – od przedszkola i żłobka po strefę seniora i weterana. Pomimo wielu pomysłów i dobrych intencji, żaden z planów nie został zrealizowany, a budynek pozostał pusty.

Centrum dla osób niepełnosprawnych

Przełom nastąpił w 2022 roku, kiedy to miasto Elbląg zdecydowało się wydzierżawić budynek Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Ten krok otworzył drogę do adaptacji obiektu na centrum aktywności dla osób niepełnosprawnych. Planowane jest, że budynek po dawnej siedzibie gimnazjum stanie się miejscem, gdzie osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi będą mogły korzystać z różnorodnych form wsparcia i aktywności, które przyczynią się do ich integracji z lokalną społecznością.

Ambitne plany stowarzyszenia PSONI

Mimo że plany są ambitne, przed stowarzyszeniem PSONI stoi wiele wyzwań. Budynek wymaga gruntownej modernizacji i dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla Michalina Dulny, przedstawicielka elbląskiego koła PSONI, obecnie najważniejszym zadaniem jest pozyskanie funduszy na ten cel. Środki planuje się uzyskać zarówno z funduszy Unii Europejskiej, jak i z Polskiego Funduszu Rozwoju Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x