Odbudowa kultury w Elblągu – plany kandydatów na prezydenta

Strona główna » Kultura » Odbudowa kultury w Elblągu – plany kandydatów na prezydenta
Odbudowa kultury w Elblągu - plany kandydatów na prezydenta

Kwestia roli kultury w życiu społecznym Elbląga stała się przedmiotem intensywnej debaty. W związku z tym Elbląskie Towarzystwo Kulturalne postanowiło zwrócić się z kluczowym pytaniem do kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta Miasta.

Pytanie dotyczyło planów i konkretnych działań mających na celu odbudowę oraz wzmocnienie pozycji kultury w lokalnej społeczności.

Plan działań Andrzeja Śliwki

Andrzej Śliwka podkreśla znaczenie wsparcia finansowego dla instytucji kulturalnych oraz podniesienie wynagrodzeń pracowników kultury. Wśród kluczowych inicjatyw wymienia także Jazzbląg, co ma na celu promowanie miasta jako miejsca wydarzeń kulturalnych o znaczeniu ogólnokrajowym. Śliwka zobowiązuje się również do odtworzenia Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” oraz wprowadzenia nowych narzędzi promocyjnych. Na pierwszym miejscu stawia jednak bezpośredni dialog z mieszkańcami, co ma być podstawą wspólnych działań na rzecz kultury.

Inicjatywy Stefana Rembelskiego

Stefan Rembelski wizję rozwoju kultury opiera na stworzeniu warunków dla jej organicznego rozwoju, mniej zależnego od urzędników, a bardziej od samych twórców i organizacji kulturalnych. Planuje powołanie społecznej Rady Kultury Elbląga, która miałaby pełnić funkcje doradcze i opiniodawcze. Rembelski podkreśla także potrzebę opracowania nowej, wieloletniej Strategii Kultury Elbląga, co miałoby stanowić podstawę dla długofalowego planowania i finansowania kultury w mieście.

Paweł Rodziewicz o kulturze

Paweł Rodziewicz zwraca uwagę na konieczność podstawowej zmiany w podejściu do kultury, akcentując jej rolę w codziennym współistnieniu, szacunku i dialogu społecznym. Podkreśla potrzebę otwartości urzędu i urzędników na inicjatywy lokalnych twórców oraz większej transparentności w działaniach promocyjnych i finansowych. Rodziewicz widzi również potrzebę kontynuacji i wzmocnienia już istniejących inicjatyw kulturalnych.

Sławomir Malinowski: kultura jako magnes na odwiedzających

Sławomir Malinowski postrzega kulturę jako kluczowy element atrakcyjności miasta dla jego mieszkańców oraz odwiedzających. W jego planach znajduje się zwiększenie dostępności środków finansowych na kulturę poprzez transparentne konkursy oraz promowanie działań, które zostawią trwały ślad w przestrzeni miejskiej. Malinowski akcentuje znaczenie współpracy między różnymi podmiotami kultury w realizacji wspólnych projektów.

Michał Missan i jego wsparcie dla ludzi kultury

Michał Missan kładzie nacisk na konieczność wsparcia osób działających w sektorze kultury. Propozycje Missana obejmują między innymi granty na projekty kulturalne, dofinansowania oraz udostępnianie infrastruktury miejskiej dla inicjatyw kulturalnych. Podkreśla również znaczenie kontynuacji Nagród Kulturalnych Prezydenta Elbląga jako formy wsparcia i uznania dla lokalnych artystów.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x