Zabytkowa siedziba liceum sprzedana za symboliczną złotówkę

Strona główna » Biznes » Zabytkowa siedziba liceum sprzedana za symboliczną złotówkę
Zabytkowa siedziba liceum sprzedana za symboliczną złotówkę

W Elblągu przy ulicy Saperów znajduje się budynek, który przez wiele lat pełnił funkcję edukacyjnego centrum, będąc siedzibą miejscowego liceum.

Od momentu jego opuszczenia, obiekt ten stał się symbolem zapomnienia, skrywając w sobie potencjał na nowe życie. Dwa lata temu, w odważnym posunięciu, władze miasta podjęły decyzję o sprzedaniu tej nieruchomości za symboliczną złotówkę.

Od szkoły do nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej

Historia ulicy Saperów w Elblągu była przez lata ściśle związana z edukacją. III Liceum Ogólnokształcące, które niegdyś mieściło się pod tym adresem, przeprowadziło się, pozostawiając za sobą puste korytarze i sale lekcyjne. Przez pewien czas, pomimo zainteresowania Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, plany adaptacji budynku na mieszkania legły w gruzach z powodu ograniczeń technicznych. Ostatecznie, w 2022 roku, władze miejskie postanowiły przekazać obiekt w ręce województwa warmińsko-mazurskiego, otrzymując w zamian równie wartościową działkę.

Nowe życie dawnego liceum

Znaczące jest, że budynek przy ul. Saperów nie jest jedynym obiektem w Elblągu, który czeka na swoje drugie życie. Wiele podobnych miejsc w mieście zaczyna stopniowo odzyskiwać swój blask, stając się centrami kultury, edukacji lub wsparcia społecznego. W przypadku tej konkretnej nieruchomości plany zakładają jej przemianę w nową siedzibę Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, co stanowi obiecujący kierunek rozwoju.

Przyszłość budynku przy ul. Saperów

Przedsięwzięcie remontowe zostanie zrealizowane etapami. Pierwszym krokiem będzie dokładne oczyszczenie wnętrza, przygotowujące grunt pod dalsze prace. Zarówno biblioteka, jak i ośrodek doskonalenia, mają szansę na stworzenie nowoczesnej, inspirującej przestrzeni edukacyjnej, która zyska nowe życie dzięki remontowi. Władze województwa warmińsko-mazurskiego już złożyły wniosek o rozpoczęcie kompleksowych prac, co po pozytywnej decyzji urzędu miejskiego w Elblągu pozwoli na szybkie przystąpienie do realizacji projektu.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x