Modernizacja budynku przy ul. Browarnej

Strona główna » Biznes » Modernizacja budynku przy ul. Browarnej
Modernizacja budynku przy ul. Browarnej

Budynek przy ul. Browarnej w Elblągu ma bogatą i niezwykle ciekawą historię. Kiedyś mieściło się tu kino, a od blisko trzydziestu lat jest siedzibą Centrum Tańca „Promyk”.

Niestety, jego elewacja przez lata uległa pogorszeniu, a obiekt od dawna wymagał remontu. Teraz pojawia się nadzieja, że sytuacja ulegnie zmianie.

Plan przebudowy i termomodernizacji budynku

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, którego częścią jest „Promyk”, postanowiło przeprowadzić gruntowną przebudowę i termomodernizację budynku.

Celem jest dostosowanie obiektu do współczesnych standardów. Dyrektor Centrum, Antoni Czyżyk, podkreśla, że budynek wymaga nie tylko termomodernizacji, ale także instalacji odnawialnych źródeł energii, nowoczesnej wentylacji i klimatyzacji, które są już dostępne w „Światowidzie”.

Wysokie koszty ogrzewania

Jednym z głównych problemów, przed którymi stoi budynek przy ul. Browarnej, są wysokie koszty ogrzewania. Obiekt należy do wspólnoty mieszkaniowej, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Rozwiązaniem jest rozdzielenie kosztów ogrzewania, co umożliwi efektywne zarządzanie wydatkami. Ponadto, modernizacja obiektu obejmie prace takie jak wybicie dodatkowych okien, niezbędnych do przekształcenia dawnego kina w nowoczesne centrum tańca.

Pozwolenie na przebudowę i termomodernizację

W lutym tego roku CSE „Światowid” zwróciło się do miasta z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę i termomodernizację obiektu przy ul. Browarnej.

Formalności okazały się bardziej skomplikowane, niż przewidywano. Potrzebne były zgody zarówno wspólnoty mieszkaniowej, jak i Zarządu Budynków Komunalnych.

Dopiero niedawno złożono komplet dokumentów w Urzędzie Miejskim, a Antoni Czyżyk wyraża nadzieję, że pozwolenie zostanie wkrótce wydane.

Poszukiwanie środków na realizację projektu

Pozwolenie na budowę to tylko pierwszy krok w procesie modernizacji budynku. Koszty projektu oszacowano na 3,5 mln zł, a instytucja nie ma jeszcze pełnych środków na jego realizację. Antoni Czyżyk liczy na pozyskanie funduszy z ministerstwa kultury lub europejskich programów, takich jak Regionalny Program Operacyjny czy Krajowy Plan Odbudowy.

Termomodernizacja i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii są obecnie priorytetami, a „Światowid” jest gotowy złożyć wniosek o dofinansowanie.

Nowoczesne centrum tańca i spotkań

Modernizacja budynku przy ul. Browarnej to ważny krok dla Centrum Tańca „Promyk” i CSE „Światowid”. Dzięki planowanej termomodernizacji, instalacji odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnym technologiom, obiekt ma szansę stać się nowoczesnym centrum spotkań i tańca.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x