Koniec ery Wróblewskiego i Nowaka w lokalnej polityce

Strona główna » Wiadomości » Koniec ery Wróblewskiego i Nowaka w lokalnej polityce
Koniec ery Wróblewskiego i Nowaka w lokalnej polityce

Rządy Witolda Wróblewskiego, które trwały przez dwie kadencje, niespodziewanie dobiegły końca, podobnie jak polityczna kariera jego zastępcy, Janusza Nowaka.

Obydwaj politycy, mimo wcześniejszych sukcesów i znaczącego wpływu na rozwój miasta, nie zdołali przekonać wyborców do ponownego zaufania w najnowszej edycji wyborów do sejmiku województwa.

Koniec doświadczonego duetu polityków

Witold Wróblewski, który przez lata kierował losami Elbląga, ogłosił na początku roku, iż nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję, skupiając swoje wsparcie na zastępcy, Michale Missanie. Zdecydował się natomiast wystartować w wyborach do sejmiku z ramienia listy Trzeciej Drogi, gdzie zajął ostatnie, ósme miejsce. Otrzymał 3 124 głosy, z czego 2 250 pochodziło bezpośrednio z Elbląga, co jednak nie wystarczyło na zdobycie mandatu.

Z kolei Janusz Nowak, wiceprezydent miasta, miał nadzieję na zakończenie kariery w sejmiku województwa, kandydując z pierwszego miejsca na liście Lewicy. Zdobył 2 939 głosów (1 594 z Elbląga), co okazało się wynikiem niewystarczającym do uzyskania mandatu. Co więcej, Lewica nie wprowadziła żadnego przedstawiciela do sejmiku.

Nowe twarze w samorządzie

Wyborcza porażka Wróblewskiego i Nowaka otworzyła drzwi dla nowych kandydatów. Elbląg i jego mieszkańcy będą teraz reprezentowani przez innych polityków w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród nich znalazł się Robert Turlej z Koalicji Obywatelskiej, który startując z pierwszego miejsca listy, uzyskał 16 125 głosów, z czego aż 11 048 pochodziło z Elbląga.

Miejsce w sejmiku znalazło się także dla Łukasza Kochana z Prawa i Sprawiedliwości, który wcześniej bez powodzenia ubiegał się o mandat senatorski. Tym razem zdobył 7 508 głosów (3 289 z Elbląga), co zapewniło mu reprezentację w samorządzie województwa.

Wybory przyczyniły się do powstania nowego składu radnych, wśród których znalazły się znane nazwiska z Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, a także z listy Trzeciej Drogi. Różnorodność polityczna w sejmiku obiecuje dynamiczne debaty i decyzje, które będą miały wpływ na przyszłość Elbląga oraz całego regionu warmińsko-mazurskiego.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x