79. rocznica wyzwolenia Stutthofu

Strona główna » Wiadomości » 79. rocznica wyzwolenia Stutthofu
79. rocznica wyzwolenia Stutthofu

Elbląg stał się miejscem pamięci i refleksji, gdzie 9 maja obchodzono 79. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof.

Uroczystości odbyły się przy Pomniku Ofiar tego tragicznego miejsca, co roku przyciągając uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i mediów.

Historyczne znaczenie obozu Stutthof

Obóz koncentracyjny w Sztutowie został założony przez okupantów niemieckich w 1939 roku i był jednym z pierwszych oraz najdłużej funkcjonujących obozów na terenie Polski. Przez lata jego działalności przeszło przez bramy obozu około 120 tysięcy więźniów z 25 różnych krajów.

Tragiczna historia tego miejsca zapisana jest w liczbie ofiar, której szacuje się na ponad 65 tysięcy ludzi.

W dniu 9 maja o godzinie 12:00, pod Pomnikiem Ofiar Obozu Stutthof w Elblągu złożono kwiaty. Zdarzenie to jest momentem, który co roku pozwala zatrzymać się i oddać hołd tym, którzy cierpieli i zginęli w murach Stutthofu.

Okazja do refleksji

Rocznicowe obchody wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Elblągu są nie tylko okazją do honorowania ofiar, ale także do refleksji nad wartościami takimi jak wolność, tolerancja i ludzka godność. Każde pokolenie, gromadząc się przy pomniku w Elblągu, ma szansę nauczyć się cennych lekcji z historii, które są niezbędne do budowania lepszej przyszłości.

Dzięki takim uroczystościom pamięć o trudnych czasach pozostaje żywa, a przestrogi płynące z przeszłości stają się fundamentem dla przyszłych pokoleń.

Każdego roku, 9 maja, Elbląg staje się przestrzenią, w której historia łączy się z teraźniejszością, a pamięć o wydarzeniach sprzed lat kształtuje naszą współczesność.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x