Wsparcie dla społeczności Polaków na Litwie – Biblioteka ANS w Elblągu

Strona główna » Wiadomości » Wsparcie dla społeczności Polaków na Litwie – Biblioteka ANS w Elblągu

Od 11 marca do 15 kwietnia w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu zapraszamy do wsparcia akcji zbierania książek dla Polaków mieszkających w miejscowości Wędziagoła w rejonie kowieńskim na Litwie.

Mieszkańcy tamtejszej społeczności byliby wdzięczni za książki w języku polskim, dlatego nasza Biblioteka organizuje zbiórkę.

Książki można dostarczać do dwóch miejsc – przy ul. Czerniakowskiej 22 i al. Grunwaldzkiej 137 codziennie w godz. 8.00-16.00. Zebrane książki zostaną przekazane mieszkańcom Wędziagoły, wspierając tym samym rozwój kulturalny tej społeczności.

Wędziagoła – „stolica polska na Litwie”

Wędziagoła to miasteczko w rejonie kowieńskim liczące 946 mieszkańców. W 1384 roku książę Witold wspólnie z komturem krzyżackim stoczyli tu zwycięską bitwę przeciw Skirgielle. Do II wojny światowej większość mieszkańców tej miejscowości stanowili Polacy. Do dzisiaj w miasteczku w miejscowym kościele, jako jedynym na Laudzie, poza Kownem, msza św. jest odprawiana również w języku polskim.

Działa tutaj zrzeszający Polaków Kowieńskich oddział Związku Polaków na Litwie. Wędziagoła była nazywana „stolicą polską na Litwie”. W miasteczku znajduje się kościół pw. Św. Trójcy z 1664 roku, przebudowany w 1885 roku. Mieszkają tu jeszcze ludzie, którzy nadal czują się sercem i duszą Polakami. O Pani Zosi i Panu Ryszardzie mówi się, że są ambasadorami Polski w Wędziagole.

Wsparcie dla kultury polskiej na Litwie

Z tej miejscowości pochodzi Czesław Miłosz, a na cmentarzu przykościelnym znajdują się groby przodków Czesława Miłosza, polskiego Noblisty. Mieszkańcy, którzy czują się Polakami, potrzebują książek do czytania w języku polskim. Niekoniecznie lektur szkolnych, ale zwykłych, współczesnych książek do czytania.

Pracownica naszej Akademii pod koniec kwietnia wybiera się z wizytą do zaprzyjaźnionych mieszkańców Wędziagoły. Przekaże im zebrane książki.

Wsparcie inicjatywy

Zwracamy się do wszystkich z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy.

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x