Zmiany w Programach Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy

Strona główna » Zdrowie » Zmiany w Programach Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy
Zmiany w Programach Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy

Od listopada wprowadzono ważne zmiany w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, zainicjowane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiany te mają na celu zwiększenie dostępności do badań profilaktycznych dla większej liczby Polek.

Mammografia od 45. roku życia

Od 1 listopada 2023 r. badanie mammograficzne na NFZ będzie dostępne dla pań w wieku od 45 do 74 lat. Dotychczasowe bezpłatne mammografie obejmowały panie w wieku 50–69 lat. Badanie jest wykonywane co dwa lata w pracowniach stacjonarnych lub mammobusach. Nie wymaga skierowania, a finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Listę placówek oraz harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ.

Profilaktyczna cytologia od 25. do 64. roku życia

Zmiany dotyczą także programu profilaktyki raka szyjki macicy. Od 1 listopada 2023 r. program obejmie kobiety w wieku od 25 do 64 lat. Badanie cytologiczne można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym z umową z W-M OW NFZ, nie wymaga skierowania.

Kobiety powinny wykonywać badania profilaktyczne co trzy lata, a w przypadku obciążenia czynnikami ryzyka, takimi jak zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków immunosupresyjnych lub zakażenie HPV typem wysokiego ryzyka, badanie powinno być roczne.

Znaczenie Profilaktyki w Walce z Rakiem

Rak piersi i rak szyjki macicy są jednymi z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Regularne badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Profilaktyka jest kluczowym narzędziem XXI wieku w walce z rakiem.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x