Ochrona Winniczka w Warmińsko-Mazurskim: Zbiór Wstrzymany z Powodu Malejącej Populacji

Strona główna » Wiadomości » Ochrona Winniczka w Warmińsko-Mazurskim: Zbiór Wstrzymany z Powodu Malejącej Populacji

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie podjęła decyzję o wstrzymaniu zbioru ślimaka winniczka w regionie warmińsko-mazurskim. Powodem tego działania jest znaczące zmniejszenie populacji tego mięczaka, zauważalne w ostatnich latach.

Spadek Populacji Winniczka: Dane Statystyczne

W latach 2011-2013 Polska zbierała rocznie około 410 ton winniczków. Jednak w okresie od 2018 do 2023 roku ilość ta spadła do zaledwie 39-111,5 ton. W związku z tym, w 2024 i 2025 roku całkowicie wstrzymano zbiór ślimaka w regionie, aby chronić jego populację.

Ograniczenia w Zbiorze Winniczka

Ślimak winniczek Helix pomatia podlega częściowej ochronie gatunkowej w Polsce. Dozwolony okres zbioru wynosi jedynie 30 dni od 20 kwietnia do 31 maja, a zbierać można tylko osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Konieczne jest uzyskanie zezwolenia od regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Zagrożenia Dla Winniczka

Głównym zagrożeniem dla winniczka są działania człowieka prowadzące do trwałych zmian w jego siedliskach. Zmniejszenie populacji skutkuje również spadkiem zainteresowania zbieraniem, co potwierdzają statystyki ilości wydanych zezwoleń na zbór w ostatnich latach.

Planowane Badania Populacji w 2025 roku

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w 2025 roku planuje przeprowadzić kolejne badania populacji ślimaka winniczka, aby lepiej zrozumieć i monitorować stan tego gatunku.

Podsumowanie:

Winniczek, największy w Polsce ślimak skorupiasty, doznaje ochrony w regionie warmińsko-mazurskim ze względu na obserwowany spadek jego populacji. Decyzja o wstrzymaniu zbioru ma na celu zachowanie równowagi ekosystemu i długofalową ochronę tego gatunku, który jest jednym z głównych eksporterów Polski.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x