Śladami elbląskich bohaterów

Strona główna » Kultura » Śladami elbląskich bohaterów
Śladami elbląskich bohaterów

Miłośnicy historii i lokalnego dziedzictwa kulturowego z pewnością nie mogą przeoczyć wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 10:00.

VI Spotkanie Śladami Elbląskich Powstańców Warszawskich to wyjątkowa okazja, by przybliżyć sobie losy bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski. Zbiórka uczestników zaplanowana jest przy symbolicznym Krzyżu Katyńskim, który stanowi ważny punkt naszej lokalnej pamięci.

Program spotkania

Wydarzenie rozpocznie się od uroczystego otwarcia, które wprowadzi uczestników w nastrój refleksji i zadumy. Następnie, Grażyna Wosińska przedstawi prezentację pod tytułem „Dzieci w Powstaniu Warszawskim i elbląscy powstańcy”, która przybliży postaci młodych bohaterów oraz ich niezłomność w obliczu okupanta.

Kolejnym ważnym elementem spotkania będzie zapalenie zniczy na grobach powstańców. Uczestnicy przejdą do grobu Włodka Skolimowskiego – najmłodszego powstańca z Szarych Szeregów, następnie odwiedzą miejsce spoczynku ppor. Janiny Pietruszki – Żychowskiej, znanej jako „Sosna” czy „Janka”, która otrzymała Krzyż Walecznych za swoje bohaterstwo.

Trasa zakończy się przy grobach Ireny Byszewskiej „Iriny” i Antoniego Burdziełowskiego „Wira”, wybitnych postaci, które zaznaczyły swoją obecność w walce o niepodległą Polskę.

Pamięć o bohaterach

Warto przypomnieć, że na cmentarzu Agrykola spoczywa 15 powstańców, a na Dębicy – 10. W sumie groby 27 bohaterów związanych z naszym miastem znajdują się na różnych cmentarzach, co świadczy o rozległości i skali ich oddziaływania.

Każde z tych miejsc to kapsuła czasu, która przenosi nas w głąb dramatycznych, ale i heroicznych czasów walki o wolność.

Postacie, które nie mogą być zapomniane

Janina Żychowska, znana jako „Sosna” czy „Janka”, była sanitariuszką w Zgrupowaniu Chrobry II – Śródmieście. Jej odwaga została uhonorowana Krzyżem Walecznych.

Włodzimierz Skolimowski, młody harcerz o pseudonimie „Saturn”, zmarł jako bohater, będąc symbolem młodzieńczej odwagi.

Antoni Burdziełowski, „Wir”, przeszedł transformację z uczestnika walk w Nowogródczyźnie do dowódcy w Puszczy Kampinoskiej, gdzie jego działania miały kluczowe znaczenie dla lokalnych operacji militarnych.

Awatar Redakcja
0 0 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x